Консультація спеціаліста

Запросити консультацію спеціаліста

Дякуемо за звернення

  • Главная
  • |
  • Новини
  • |
  • Advansys: «Вкладення в енергоефективність приносять більше дивідендів, ніж банк»

Сучасні енергоефективні інженерні рішення в будівництві і експлуатації будівель все ще викликають деякі побоювання з боку девелоперів і керуючих компаній. Це пов’язано з певними «міфами» щодо таких технологій, серед них – висока вартість, складний процес впровадження, тривалий період окупності, що, за словами Сергія Козяра та Олександра Зміхновського, керівників компанії Advansys, далеко не завжди відповідає дійсності.

Дайте оцінку актуальної ситуації на українському будівельному ринку.

Якщо при будівництві нових об’єктів можна спочатку спроектувати їх з урахуванням якісних і раціональних інженерних рішень, що робити з уже введеними в експлуатацію будівлями?

Олександр Зміхновський: За останні кілька років будівельний ринок України, підлаштовуючись під сучасні умови ведення бізнесу, видозмінився. Висока вартість будівництва і енергоресурсів стимулює компанії до пошуку нових способів підвищення інвестиційного потенціалу своїх об’єктів. Однак, на жаль, зміни в будівельному сегменті проходять не так швидко, як хотілося б. Справа в тому, що деякі забудовники в умовах обмеженого бюджету змушені економити, що призводить до погіршення якості об’єкта і як наслідок – до збільшення вартості його експлуатації в майбутньому. В результаті інвестиційно привабливий на етапі будівництва об’єкт стає абсолютно незавидною в процесі управління. Хоча на практиці в будівництво енергоефективного будинку необхідно вкласти на 3-5% більше його базової вартості.

Сергій Козяр: Деякі інженерні рішення, що застосовуються сьогодні при будівництві об’єктів, в рази економніше технологій 10-річної давності. Однак не всі нові об’єкти, що мають сучасні інженерні системи, експлуатуються раціонально. Іншими словами, навіть якщо на об’єкті було встановлено якісне енергоефективне обладнання, найчастіше його потенціал не використовується повною мірою. Щоб вирішити цю проблему, часом досить налаштувати необхідні параметри або графіки роботи інженерних вузлів, в результаті – отримуємо зниження витрат на експлуатацію об’єкта.

Якщо впровадження енергоефективних технологій знижує витрати на експлуатацію та підвищує інвестиційну привабливість об’єктів, чому так мало девелоперів їх використовують?

Олександр Зміхновський: Більшість замовників консервативні в своєму виборі, і щоб прийняти рішення на користь якихось нових технологій, вони повинні бути повністю впевнені в їх ефективності. Мені часто доводиться чути: «Покажіть, у кого це працює» або «Нехай пройде 10 років і технологія себе покаже». Однак світ змінився, і, почекавши десяток років, можна залишитися далеко позаду конкурентів.

Ще однією причиною повільного впровадження енергоефективних рішень є небажання інженерних служб замовника працювати з сучасними технологіями в цілому, і зокрема сприяти проведенню енергоаудиту об’єкта. Однак після впровадження нововведень інженерна служба, як правило, стає більш досвідченою, затребуваною і високооплачуваною, адже у замовника в результаті економії на обслуговуванні об’єкта з’являється можливість підвищити рівень оплати праці.

Існує ще одна досить серйозна причина низької затребуваності енергоефективних рішень: багато девелоперів вважають, що сучасні технології вимагають великих інвестицій і довго окупаються. Чи так це?

Олександр Зміхновський: Щоб не бути голослівним, наведу приклади з власної практики: всі рішення, які ми впроваджуємо, надаються замовнику тільки з попередніми бюджетуванням і розрахунком окупності. При цьому впровадження більшості технологій окупається вже протягом першого року експлуатації.

Наприклад, модернізація припливно-витяжної системи з використанням рекуператорів може принести до 70% економії на нагріванні припливного повітря. Таке рішення окупається вже в перший рік експлуатації, а на другий рік генерує 100-процентний прибуток. В якому банку можна отримати подібні дивіденди?

Ще один приклад: установка частотники на систему вентиляції або опалення в частково заповнених бізнес-центрах дає можливість в рази економити на даних інженерних мережах. В такому випадку окупність технології може скласти менше року експлуатації. Деякі додаткові заходи, такі як правильна параметризация обладнання, відшкодовують вкладення в перший же місяць після зміни налаштувань системи.

Найчастіше забудовники побоюються складних схем впровадження енергоефективної інженерії. Це такий же міф, як і тривала окупність технологій?

Олександр Зміхновський: В якійсь мірі – так. Поясню докладно, як все відбувається. Перше, що ми робимо, – оцінюємо потенціал об’єкта на предмет підвищення енергоефективності. Іноді навіть при першому спілкуванні з замовником або його інженерною службою стає зрозумілим, чи можливо в будівлі проведення заходів з енергоефективності чи ні. Якщо ми бачимо, що це неможливо, то обмежуємося безкоштовними консультаціями замовників. В іншому випадку переходимо до другого кроку – проведення енергоаудиту. Причому для оцінки об’єкта на предмет енергоефективності та формування бюджетів з термінами окупності досить експрес-аудиту, який проводиться протягом 1-2 тижнів. У такому випадку замовник за умовну суму і мінімальні терміни може зрозуміти, чи варто інвестувати в модернізацію і наскільки це буде ефективно. Існує ще один вид аудиту – комплексний, який в більшій мірі підходить для великих підприємств і зачіпає всі аспекти технологічного циклу роботи об’єкта. Він проводиться на протязі 1-2 місяців. В результаті власник нерухомості отримує повний аналіз роботи будівлі з детальними розрахунками і обгрунтуваннями.

Після проведення експертизи можна переходити до третього етапу: бюджетування та прийняття рішення. В цей час, виходячи з результатів енергоаудиту, замовник аналізує, яке із заходів економічно доцільніше на даний момент.

У більшості випадків заходи, які окупаються в період 1-3 років, приймаються без особливих роздумів, а далекоглядні власники нерухомості розглядають і більш тривалу перспективу, взявши до уваги весь потенціал від її використання.

Наведіть приклади реалізованих Вашою компанією проектів з енергоефективності.

Енергоефективні технології можна впроваджувати і для окремих офісних приміщень, а не об’єктів в цілому. В такому випадку також є свої «рецепти» зменшення експлуатаційних витрат, починаючи від правильно спроектованих схем включення освітлення і закінчуючи грамотним управлінням кліматом. Наприклад, дуже часто можна спостерігати ситуацію, коли в приміщенні одночасно працюють радіатор на опалення і фанкойл на охолодження. Ця проблема вирішується автоматично керованою системою клімату, яка, до того ж, економить до 40% ресурсів в порівнянні з локально керованими устройствамі.

Сергій Козяр: В цілому, компанія виконала більше сотні проектів. За останній рік Advansys ввела в експлуатацію комплексні інженерні системи в більш ніж 20 офісних будівлях. Наприклад, в минулому році було проведено енергоаудит двох бізнес-центрів у Києві на Подолі: «Едванс» і «Сага». У короткі терміни були виконані заходи, які змогли підвищити клас енергоефективності об’єктів до рівня B. Як результат – будівлі були повністю здані в оренду протягом року міжнародним і IT-компаніям, яким, серед інших характеристик об’єктів, була важлива і вартість експлуатації.

Ще один приклад з нашої практики – енергоаудит одного з найбільших спортивних комплексів України – центру спорту «Ліко», в ході якого ми визначили перелік можливих заходів для зниження споживання енергоресурсів і вартості обслуговування об’єкта. Після впровадження заходів результат перевершив наші очікування, і термін окупності скоротився з двох років до півтора року, а це близько одного мільйона гривень економії на рік.

На даний момент під Києвом завершується будівництво найбільшого в Східній Європі імпортерський центру «АВТ Баварія». Замовником виступає європейська компанія, яка розуміє значення інвестицій, вкладених на перспективу. У цьому проекті наша компанія завершує впровадження комплексу інженерних систем, в який заздалегідь закладені максимально енергоефективні рішення і комунікації на перспективу для застосування нових технологій, зокрема альтернативних видів енергетики.

Крім того, енергоефективної може бути не тільки комерційна, а й житлова нерухомість. Прикладом може служити недавно введений в експлуатацію житловий комплекс «L-квартал» в Києві, де нашою компанією виконано комплекс проектних і монтажних робіт інженерних систем об’єкта. Перед проектуванням був проведений аудит інженерних рішень, після чого підібрано найбільш ефективне обладнання. Адже розрахунки показали, що led-освітлення і економічні котли, встановлені на об’єкті, окупляться в перші роки експлуатації. У свою чергу, система диспетчеризації комплексу моніторить стан інженерного обладнання, виключаючи можливість виникнення аварійних ситуацій і керуючи інженерією в максимально збалансованому режимі.

Як Ви оцінюєте перспективи розвитку енергоефективних технологій в Україні?

Сергій Козяр: На сьогоднішній день ми оптимістично дивимося в майбутнє і віримо в стрімке поліпшення ситуації на ринку. Адже рік, що минає показав нехай і не значну, але стабілізацію ситуації в країні і зростання ділової активності. Тому девелопери реалізують не тільки швидко окупаються, вони починають вкладати кошти у великі інфраструктурні об’єкти і мислити на перспективу. Зараз навіть малий і середній бізнес має сприятливий клімат для відкриття нових напрямків та розвитку в своїх нішах. Що стосується нашої компанії, то ми маємо намір продовжити розробку і впровадження нових технологій в комплексній енергоефективної інженерії.

Вітряні турбіни ефективні для вироблення енергії та працюють найкраще, коли вони великі і встановлені високо, де швидкість вітру вище. З огляду на непривабливість і вимогливість до умов монтажу, використовувати такі вітряні станції в місті недоцільно. Але людство не стоїть на місці ...
2016-05-31 09:36:13
Дуже важливим моментом функціонування будь-якої будівлі, призначеного для використання груп людей є наявність ефективної системи кондиціонування і вентиляції. Хороша якість повітря і сприятливий мікроклімат безпосередньо впливає на ...
2016-06-24 15:11:54